Blog

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ YAŞAYAN ÖĞRENCİLERİN ÖZERKLİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN ÖĞRETMENLERE ÖNERİLER

disleksi


Sınıfında öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencileri bulunan öğretmenler; onların kişiliğini ve özerkliğini güçlendirmek üzere çeşitli stratejiler uygulayabilirler.


1- Öğrencinin öğrenme problemini öğrenciden ayrı tutun. Öğrenme problemleri konusunda düzeltici geri bildirimde bulunun ve başarı için yüreklendirin fakat öğrenciyi kişisel olarak eleştirmeyin. Çünkü tüm öğrenciler eleştiriden olumsuz etkilenirler. Öğrenme güçlüğü yaşayan öğrenciler ise daha fazla olumsuz etkilenirler.
2- Öğrencinin bildiği ve sınıfa açıklayarak tanıtabileceği bir şey bulun. Bu yeni bir dans, hobi, bir okul sonrası işi, veya babasının mesleği olabilir. Fakat müfredatla ilgili bir içerik olduğunda bu sunumları sizin kurallarınıza uygun bir şekilde yaptırın. Öğrencilerin kendileriyle gurur duyacağı fırsatlar sağlayın.
3- İhtiyacı olan öğrenciye iyi yapılandırılmış ödevler sunun. Dışa dönük öğrenciler, düzenlenmiş bir ödeve daha iyi cevap verecektir. Bu nedenle bölümün veya paragrafın nasıl okunacağı ile ilgili net ödev talimatları kullanın. Örneğin, öğrencilere önce soruları sonuna kadar gözden geçirip, daha sonra başlıkları okumalarını ve ondan sonra cevap vermek üzere okumalarını söyleyin.
4-Öğrencilerin yaptığı tüm başarılı işleri sembollerle ya da sözle ödüllendirin. Düzeltilmiş kağıtları tahtaya koyun ve müdürün sınıfa gelip sınıfta olan bir kişinin kağıdıyla ilgili yorum yapmasını rica edin. Çünkü birçok öğrenme güçlüğü olan çocuk için dışarıdan birisinin övgüsü gerçek bir destek sağlar.


5-Öğrencileri , öğrenmeleri için hedefler belirlemeye teşvik edin. Katılım ve içsel denetim odağına teşvik etmek için yapabileceğiniz her şeyi yapın.
6-Her bireysel eğitim toplantısında , devam ve aktif katılıma teşvik edin. Öğrenciye toplantının nasıl olacağına ve onun katılımının ne gibi bir önemi olduğunu belirtin.
7-Her öğrencinin hayattaki hedeflerini tartışın ve sınıfta bu hedeflere bağlı işler yapın.
Her öğretmenin, öğrenme güçlüğü ve öğrenme güçlüğü olan öğrenciler hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Psikolog Ali ORHAN

Kaynak: William N. BENDER, Öğrenme Güçlüğü Olan Bireyler ve Eğitimleri,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?